Blog

Android alkalmazásfejlesztés trendek 2022-ben

android-alkalmazasfejlesztes-2022

Android alkalmazásfejlesztés trendek 2022-ben

Az okostelefonok piacának nagyjából 70%-át uralja az Android. Nem olyan meglepő tehát, hogy ez napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő technológiája is. Annak érdekében, hogy fejlesztőként is tartani tudjuk a lépést a lehetőségek bővülésével, ezáltal versenyben maradjunk a munkaerőpiacon, érdemes tisztában lenni az aktuális trendekkel. Cikkünkben így az Android alkalmazásfejlesztés 2022-es trendjeit tekintjük át részletesebben.

Instant appok

Nem egy vadiúj dologról van szó, de valódi reneszánszukat élik most az instant appok, amik lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy használják őket anélkül, hogy letöltenék a készülékükre. Ezek a fejlesztők, illetve a mögöttük álló vállalatok szempontjából is igen előnyösek, hiszen ennek köszönhetően jóval szélesebb réteghez juthatnak el, mintha azonnali elköteleződést várnának a felhasználóktól. Nem véletlenül népszerűek az instant alkalmazások nagy arányban az e-commerce cégek és a videojátékok körében.

Az instant appok előnyei:

  • Teljes hozzáférést nyújtanak az Android alkalmazásokhoz anélkül, hogy le kellene azokat tölteni.
  • Jó UI/UX dizájnnal rendelkeznek, így a felhasználók szeretik őket.
  • A natív alkalmazásokhoz hasonló felhasználói élményt nyújtanak.
  • Weben keresztül nyílnak meg, így kisebb adatforgalmat igényelnek, mint a natív alkalmazások.
  • Nem foglalnak fölöslegesen tárhelyet, így a felhasználók telefonja nem lesz tele olyan alkalmazásokkal, amiket egyszer megnyitottak, majd soha többé nem használtak.
  • Számos androidos eszközzel kompatibilisek.
  • A fejlesztők scratchből, vagy egy már meglévő alkalmazás átalakításával is létrehozhatják őket, bonyolult és hosszadalmas fejlesztési folyamat nélkül.

Több platformos alkalmazások

Ma már szinte elvárás, hogy alkalmazásaink több platformon, a különböző eszközeinken is elérhetőek legyenek. Nincs ez másként az Android alkalmazásokkal sem. 2022-ben így méginkább megnőtt a Flutter használatának népszerűsége, ami lehetővé teszi, hogy egyetlen kód megírásával készítsünk Android, iOS, web, illetve desktop alkalmazásokat egyaránt.

A Flutter előnyeiről egy korábbi cikkünkben már írtunk:
„Most egyértelműen a Flutter az, ami úgy néz ki, hogy be fog válni…” – A cross platform alkalmazásfejlesztés jövője

AI és machine learning

Habár sokan nincsenek vele tisztában, de szinte mindenki napi szinten használ valamilyen AI-t a telefonján. A Google asszisztense, az iPhone Siri-je, de még az arcfelismerő modulok is gyakran alapszanak AI-on és machine learningen. 2022-ben pedig méginkább elterjednek az AI alapú fordító alkalmazások, illetve chatbotok is.

A közösségi média alkalmazások körében is egyre nagyobb szerepet kap a machine learning, aminek a segítségével személyre szabott tartalmat és hirdetéseket tudnak biztosítani a felhasználóik számára.

Android Jetpack

Az Android Jetpack tulajdonképpen egy könyvtár és eszközgyűjtemény egyben, ami segíti a fejlesztőket, hogy komplex alkalmazásokat hozzanak létre, minél egyszerűbb módon és minél kevesebb hibával. A Google átfogó dokumentációt nyújt azok számára, akik az Android Jetpacket választják. Erről egy korábbi webináriumunkban Juhos István, a TIER Mobility senior Android fejlesztője mesélt részletesebben.

On-Demand alkalmazások

Az AI-hoz hasonlóan ezek is észrevétlenül beépültek mindennapjainkba. Google mapset például alighanem mindannyian használunk, de a különböző házhozszállításra specializálódott, illetve taxis alkalmazások is ebbe a kategóriába esnek. Sok cég választotta ezt a módszert arra, hogy magasabb minőségű vásárlói élményt biztosítson ügyfeleinek. Ezek az alkalmazások így korábbi viselkedésünk, vagy épp helyzetünk alapján tudnak a közelben lévő szolgáltatásokat, éttermeket, vagy akár személyre szabott bevásárlólistát ajánlani.

Internet of Things

Az IT-val foglalkozók körében egyre szélesebb körben ismert fogalom, míg a hétköznapi felhasználó többnyire még csak élvezi az IoT által nyújtott kényelmet.

Napjainkban már szinte minden használati cikkünk képes az internethez kapcsolódni a villanykapcsolóktól kezdve a mérőórákon keresztül az okoszárakig. A jövőben várhatóan még tovább nő majd ez a technológiai terület és az elemzők előrejelzései szerint 2025-re egy 1,6 trillió dolláros üzletté válik, ami a felhasználói szektoron túl az ipar, az egészségügy, a logisztika és az értékesítés területén is egyre nagyobb szeletet tudhat majd a magáénak.

Kerülj képbe te is az Android alkalmazásfejlesztés aktualitásaival és tanulj akár az alapoktól Dr. Ekler Péter, a BME-VIK egyetemi docense és az AutSoft Zrt. CTO-ja segítségével!

Hírlevél feliratkozás

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.
Oszd meg, ha tetszett:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Saját blogposztot szeretnél megosztani?

A jelentkezéshez töltsd ki az űrlapot