Napjainkban az adatok hatékony lekérdezésének és értelmezésének ismerete szinte már azonos fontosságú, mint az írás, vagy olvasás. Persze nem mindenki dolgozik nap mint nap többmillió soros adatbázisokkal, az IT, marketing, üzleti-, vagy pénzügyi területen, vagy adatkezelő adminisztrátorként dolgozók azonban gyakran találkozhatnak kihívásokkal. Gazdaságunkat egyre inkább az adatok vezérlik, ahhoz pedig, hogy piaci előnybe kerüljünk, vagy csak megtarthassuk azt, vállalkozóként és munkavállalóként is érdemes most fokozottan hangsúlyt fektetni a hatékony adatkezelés elsajátítására.
Egy korábbi webináriumunkon többek között erről is kérdeztük vendégeinket, Farkas Mátét, 15+ év tapasztalattal rendelkező Data Platform tanácsadót és a Microsoft hivatalos trénerét, valamint Jobbágy Szabolcsot, aki Excel időhatékonysági coachként és Power BI szakértőként több nagyvállalat folyamatainak optimalizálásában részt vett már közel húsz éves pályafutása alatt. Vendégeink pedig azt is megmutatták, hogy néz ki egy Data Analyst munkája az adatok kinyerésétől SQL-ben az átlátható Power BI dashboard elkészüléséig.
A teljes beszélgetést az alábbi videóra kattintva visszanézheted. Youtube csatornánkon pedig további hasznos és érdekes tartalmakat is találhatsz a témában.
Alapfogalmak
Mire jó az SQL?
Az SQL az egyik legnépszerűbb lekérdező nyelv az informatika területén, amit az IBM kutatói fejlesztettek ki a ‘70-es években. Előnye, hogy gyors, hatékony és megbízható megoldást nyújt több platformon is, az SQL szervereken működő adatbázisok így általában elérhetőek PC-n, illetve mobil eszközökön is. A tévhittel ellentétben nem szükséges hozzá programozói tudás, a használatához szükséges logikát azonban érdemes profi szakember mellett elsajátítani akár munkahelyünkön, vagy egy képzés keretében.
Farkas Mátétól például a Webuni TECH képzésein online, mentorált formában tanulhatod meg a leggyakoribb SQL lekérdezések kezelését és az SQL adatbázisfejlesztés alapjait is.
Adatelemzés Power BI-ban
A hatékony adatkezeléshez ma már szorosan hozzátartozik az adatelemzés képessége is. Szerencsére rég nincs arra szükség, hogy minden információt egyesével kelljen összehasonlítanunk ahhoz, hogy következtetéseket tudjunk levonni. A Microsoft Power BI segítségével pedig még könnyebbé vált az adatvizualizáció. Segít ugyanis az elemzőnek összekapcsolni különálló adathalmazokat, a rendelkezésre álló információkat letisztázni, illetve átalakítani, hogy azok egy jól átlátható táblázatban, vagy diagramban jelenjenek meg újra. A rendelkezésre álló adatok egy Data Analyst keze között így jelentősen hozzá tudnak járulni az üzleti döntéshozatalhoz.
Miért jobb az SQL, mint az Excel, vagy az Access?
Ezzel kapcsolatban előbb Farkas Mátét kérdeztük vendégeink közül, aki már 15 éve foglalkozik adatbázis fejlesztéssel, 10 éve pedig kizárólag SQL szerverekkel.
“Alapvetően az SQL meg az adatbázisok akkor kerülnek képbe, amikor egy vállalatnak az adatvagyona illetve adatkészlete sem Excelben, sem Access-ben nem fér el, nem kényelmes, vagy biztonságos a használata, mert már túl nagyok a fájlok. Ekkor jön képbe az, hogy inkább valamilyen relációs adatbáziskezelőt kellene használni. Ekkor jön képbe az SQL nyelv is, mivel ezeket az adatbázisokat SQL nyelv segítségével lehet lekérdezni és módosítani is. Az egymillió sor az a lélektani küszöb, amikor azt mondjuk, hogy valamilyen relációs adatbáziskezelő kellene” – kezdte vendégünk, majd Szabolcsra reflektálva később hozzátette, hogy már 300 ezer sornál is jelentős lassulások figyelhetőek meg az Excelben akár olyan egyszerű lekérdezések esetén is, mint egy FKERES függvény.
Jobbágy Szabolcs Power BI szakértőként az adatvizualizálás oldaláról találkozik rendszeresen többféle adatbázis megoldással. Mátét még az Accessre, illetve az adatbázisok elé állított új igényekre vonatkozóan egészítette ki, mielőtt rátértek volna vendégeink a webinárium gyakorlati oldalára.
“Az Access régebben nagyon népszerű volt, de már kezd elavulni. Ha felmegyünk ilyen 2 GB-os méretre, akkor már elkezd belassulni, hetente csinálni kell rajta karbantartást, lefagy és nem biztonságos. És akkor sok cég eldönti, hogy akkor SQL szerver és akkor így hátradőlnek, hogy igen, ezt vártuk. Aztán a Covid miatt most az is felmerült, hogy legyen már egy webes felület, amit otthonról, home office-ból is el tud érni a felhasználó.”
A hatékony adatkezelés ma már általában kéz a kézben jár az adatvizualizációval, ha téged is érdekel a Data Analyst szakma, mindenképp érdemes végignézned webináriumunkat! Vendégeink ugyanis az SQL lekérések kezelésétől az adatok letisztázásán keresztül azok Power BI-vel történő vizualizációjáig megmutatták, hogyan néz ki a teljes munkafolyamat.
Ha pedig érdekel a Data Analyst pálya, látogass el honlapunkra és nézd meg a témában induló képzésünk tematikáját, amit Farkas Máté és Jobbágy Szabolcs közösen tartanak majd!