A Flutter napjaink egyik legnépszerűbb cross platform keretrendszere, ami a tengeren túlon ugyan már meghódította a fejlesztők nagy részét, Magyarországon azonban még mindig kevésbé elterjedt a használata.
Egyre több vállalat nyit azonban a Flutter alkalmazások irányába, ami a hozzáértő fejlesztők iránti kereslet növekedését is eredményezi.
Mit tud azonban ez a viszonylag fiatal technológia, aminek köszönhetően az egyéni alkalmazásfejlesztők, a startupok és a világvállalatok körében is egyre nagyobb arányú az alkalmazása? Az alábbiakban részletesen kifejtjük!
Mit tud a Flutter keretrendszer?
A Flutter 2017-ben vált elérhetővé a fejlesztők számára, mint egy új, cross platform alkalmazásfejlesztést támogató keretrendszer. Kezdetben Androidra és iOS-re gyorsította meg a fejlesztés folyamatát, hiszen lehetővé tette, hogy egyetlen kód megírásával mindkét rendszeren elérhetővé váljanak a segítségével készült alkalmazások. Ezzel gyakorlatilag a felére csökkentette a fejlesztéssel töltött időt.
Később eszköztára kiterjedt a Windows, macOS és Linux operációs rendszerekre is, illetve webes alkalmazások készítésére is alkalmas, vagyis igazi sok az egyben megoldás.
Hogyan működik a Flutter?
Core-ját a C++ adja, aminek köszönhetően a keretrendszer képes a benne kezelt kódok gyors futtatására. A megjelenített alkalmazások így más-más operációs rendszereken is képesek úgy futni, mintha natívak lennének. A technológia egyszerű használatáról azonban a Dart nyelv gondoskodik, ami a Flutterhez hasonlóan a Google fejlesztése.
A Fluttert használó fejlesztők így a felhasználói felület és a szerver oldali fejlesztés során is Dartot alkalmaznak, ami egy nyílt forráskódú, objektumorientált programozási nyelv.
Ez fordul aztán embedderek segítségével natív kóddá, a Dartban írt alkalmazások így natívan jelenhetnek meg több operációs rendszeren is.
Szeretnél többet is megtudni a Flutterről? Youtube csatornánkon számos izgalmas webináriumot találhatsz a témában, 3 hetes Flutter alapozó kurzusunkon pedig el is sajátíthatod az alapjait. Ha ennél többet szeretnél tudni, akkor pedig van a Cubix-nál egy átfogó 12 hetes Flutter alapú cross-platform képzésünk is.
A Flutter használatának 3 fő előnye:
1) A Flutter alkalmazások költséghatékonyak
Ha egyedül, vagy egy kis startup részeként vágunk bele az alkalmazásfejlesztésbe, a költségek kérdése kiemelt szerepet kap. Érdemes megjegyezni azonban, hogy nemcsak a kis- és középvállalkozások, hanem olyan világméretű cégek is előszeretettel használnak Fluttert, mint például a BMW, vagy az Alibaba.
A natív alkalmazásfejlesztéshez képest jelentős fejlesztői kiadásokat spórolhatunk meg ugyanis, hiszen nem kell több fős csapatokat fenntartani az Android és iOS alkalmazások elkészítésére.
Elég néhány mérnök is, akik a Dart segítésével egyetlen kód megírásával hozhatnak létre natívan megjelenő alkalmazásokat több platformra is egyszerre.
2) Performanciában vetekszik a natív alkalmazásokkal
Hogy mit tud a Flutter keretrendszer valójában, arról a natív kódokkal összehasonlítva kaphatunk talán a legpontosabban képet. A C++-nak köszönhetően ugyanis 60, vagy akár 120 fps teljesítményre is képesek a Flutterben készült alkalmazások.
Ezt sok más webes technológián alapuló cross platform keretrendszer nem tudja megközelíteni. Nemcsak a képfrissítések száma a meggyőző ebben a kérdésben, hanem a CPU és GPU használatának aránya is, ami jelentős hatással lehet alkalmazásunk hatékonyságára.
Ma már egyetlen sikeres cég sem engedheti meg magának, hogy a felhasználóknak másodperceket kelljen várni az alkalmazásuk betöltődésére, vagy épp képernyőfrissítésekre. Ez különösen fontos például a nagy adatmennyiséggel, illetve nagyméretű képekkel dolgozó alkalmazások esetében.
A Google például Fluttert használ a Google Ads, a Google Assistant és a Google Pay fejlesztésére is, amelyeknél nemcsak a gyorsaság, hanem a biztonságosság kiemelten fontos.
3) Hatékonyabb a fejlesztés folyamata
Nemcsak a költségek, hanem a fejlesztéssel töltött idő is jelentősen lefaragható a Flutter segítségével. Azon kívül, hogy nincs szükség külön Swift és Kotlin kód megírására az iOS és Android alkalmazások elkészítéséhez, a fejlesztés, a debuggolás és az elkészült alkalmazások karbantartása is jóval kevesebb időt vesz igénybe.
Dartban mindent nyomon követhetünk, módosíthatunk, az általunk végrehajtott változásokat pedig valós időben, azonnal nyomon követhetjük készülékeinken a Hot Reloadnak köszönhetően.
Alkalmazásfejlesztés Flutterben: mennyi időt vesz igénybe?
A válasz a fejlesztő, vagy fejlesztő csapat tapasztalataitól is függ. Egy senior szoftvermérnök, aki legalább 2-3 éve foglalkozik aktívan Flutterrel, vagy akár már annak 2017-es megjelenése óta, rövidebb idő alatt végezhet egy-egy feladattal. Egy kezdő fejlesztőnek pedig akár több időre is szüksége lehet.
Ha egy Android alkalmazás elkészítése a tervezéstől a fejlesztésen és debuggoláson keresztül a release-ig mondjuk 500 órát vesz igénybe és ugyanennyi idő elkészíteni egy iOS alkalmazást is, a Flutter használatával máris rögtön 500 órát spórolhatunk.
Ha figyelembe vesszük a Flutter fejlesztők átlagos órabérét, ami Közép-Kelet-Európában 50 dollár (~18.000 Ft) körül mozog, ez máris 9 361 500 Ft megtakarítást jelenthet.
Kíváncsi vagy, milyen skillekre van szüksége napjainkban egy Flutter fejlesztőnek? Látogass el honlapunkra és nézd meg 12 hetes átfogó Flutter alapképzésünk tematikáját!