Blog

Miért használjunk Fluttert a cross platform fejlesztéshez?

flutter-fejlesztes

Miért használjunk Fluttert a cross platform fejlesztéshez?

A Flutter napjaink egyik legnépszerűbb cross platform keretrendszere, ami a tengeren túlon ugyan már meghódította a fejlesztők nagy részét, Magyarországon azonban még mindig kevésbé elterjedt a használata.

Egyre több vállalat nyit azonban a Flutter alkalmazások irányába, ami a hozzáértő fejlesztők iránti kereslet növekedését is eredményezi.

Mit tud azonban ez a viszonylag fiatal technológia, aminek köszönhetően az egyéni alkalmazásfejlesztők, a startupok és a világvállalatok körében is egyre nagyobb arányú az alkalmazása? Az alábbiakban részletesen kifejtjük!

 

Mit tud a Flutter keretrendszer?

A Flutter 2017-ben vált elérhetővé a fejlesztők számára, mint egy új, cross platform alkalmazásfejlesztést támogató keretrendszer. Kezdetben Androidra és iOS-re gyorsította meg a fejlesztés folyamatát, hiszen lehetővé tette, hogy egyetlen kód megírásával mindkét rendszeren elérhetővé váljanak a segítségével készült alkalmazások. Ezzel gyakorlatilag a felére csökkentette a fejlesztéssel töltött időt.

Később eszköztára kiterjedt a Windows, macOS és Linux operációs rendszerekre is, illetve webes alkalmazások készítésére is alkalmas, vagyis igazi sok az egyben megoldás.

 

Hogyan működik a Flutter?

Core-ját a C++ adja, aminek köszönhetően a keretrendszer képes a benne kezelt kódok gyors futtatására. A megjelenített alkalmazások így más-más operációs rendszereken is képesek úgy futni, mintha natívak lennének. A technológia egyszerű használatáról azonban a Dart nyelv gondoskodik, ami a Flutterhez hasonlóan a Google fejlesztése.

A Fluttert használó fejlesztők így a felhasználói felület és a szerver oldali fejlesztés során is Dartot alkalmaznak, ami egy nyílt forráskódú, objektumorientált programozási nyelv.

Ez fordul aztán embedderek segítségével natív kóddá, a Dartban írt alkalmazások így natívan jelenhetnek meg több operációs rendszeren is.

Szeretnél többet is megtudni a Flutterről? Youtube csatornánkon számos izgalmas webináriumot találhatsz a témában, 3 hetes Flutter alapozó kurzusunkon pedig el is sajátíthatod az alapjait. Ha ennél többet szeretnél tudni, akkor pedig van a Cubix-nál egy átfogó 12 hetes Flutter alapú cross-platform képzésünk is.

 

A Flutter használatának 3 fő előnye:

1) A Flutter alkalmazások költséghatékonyak

Ha egyedül, vagy egy kis startup részeként vágunk bele az alkalmazásfejlesztésbe, a költségek kérdése kiemelt szerepet kap. Érdemes megjegyezni azonban, hogy nemcsak a kis- és középvállalkozások, hanem olyan világméretű cégek is előszeretettel használnak Fluttert, mint például a BMW, vagy az Alibaba.

A natív alkalmazásfejlesztéshez képest jelentős fejlesztői kiadásokat spórolhatunk meg ugyanis, hiszen nem kell több fős csapatokat fenntartani az Android és iOS alkalmazások elkészítésére.

Elég néhány mérnök is, akik a Dart segítésével egyetlen kód megírásával hozhatnak létre natívan megjelenő alkalmazásokat több platformra is egyszerre.

 

2) Performanciában vetekszik a natív alkalmazásokkal

Hogy mit tud a Flutter keretrendszer valójában, arról a natív kódokkal összehasonlítva kaphatunk talán a legpontosabban képet. A C++-nak köszönhetően ugyanis 60, vagy akár 120 fps teljesítményre is képesek a Flutterben készült alkalmazások.

Ezt sok más webes technológián alapuló cross platform keretrendszer nem tudja megközelíteni. Nemcsak a képfrissítések száma a meggyőző ebben a kérdésben, hanem a CPU és GPU használatának aránya is, ami jelentős hatással lehet alkalmazásunk hatékonyságára.

Ma már egyetlen sikeres cég sem engedheti meg magának, hogy a felhasználóknak másodperceket kelljen várni az alkalmazásuk betöltődésére, vagy épp képernyőfrissítésekre. Ez különösen fontos például a nagy adatmennyiséggel, illetve nagyméretű képekkel dolgozó alkalmazások esetében.

A Google például Fluttert használ a Google Ads, a Google Assistant és a Google Pay fejlesztésére is, amelyeknél nemcsak a gyorsaság, hanem a biztonságosság kiemelten fontos.

 

3) Hatékonyabb a fejlesztés folyamata

Nemcsak a költségek, hanem a fejlesztéssel töltött idő is jelentősen lefaragható a Flutter segítségével. Azon kívül, hogy nincs szükség külön Swift és Kotlin kód megírására az iOS és Android alkalmazások elkészítéséhez, a fejlesztés, a debuggolás és az elkészült alkalmazások karbantartása is jóval kevesebb időt vesz igénybe.

Dartban mindent nyomon követhetünk, módosíthatunk, az általunk végrehajtott változásokat pedig valós időben, azonnal nyomon követhetjük készülékeinken a Hot Reloadnak köszönhetően.

 

Alkalmazásfejlesztés Flutterben: mennyi időt vesz igénybe?

A válasz a fejlesztő, vagy fejlesztő csapat tapasztalataitól is függ. Egy senior szoftvermérnök, aki legalább 2-3 éve foglalkozik aktívan Flutterrel, vagy akár már annak 2017-es megjelenése óta, rövidebb idő alatt végezhet egy-egy feladattal. Egy kezdő fejlesztőnek pedig akár több időre is szüksége lehet.

Ha egy Android alkalmazás elkészítése a tervezéstől a fejlesztésen és debuggoláson keresztül a release-ig mondjuk 500 órát vesz igénybe és ugyanennyi idő elkészíteni egy iOS alkalmazást is, a Flutter használatával máris rögtön 500 órát spórolhatunk.

Ha figyelembe vesszük a Flutter fejlesztők átlagos órabérét, ami Közép-Kelet-Európában 50 dollár (~18.000 Ft) körül mozog, ez máris 9 361 500 Ft megtakarítást jelenthet.

Kíváncsi vagy, milyen skillekre van szüksége napjainkban egy Flutter fejlesztőnek? Látogass el honlapunkra és nézd meg 12 hetes átfogó Flutter alapképzésünk tematikáját!

Hírlevél feliratkozás

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.
Oszd meg, ha tetszett:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Saját blogposztot szeretnél megosztani?

A jelentkezéshez töltsd ki az űrlapot

Vendégcikk beküldése

Add meg elérhetőségeidet, valamint csatold be az általad megosztani kívánt tartalmat.

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Beiratkozás most!

Vezetéknév *
Email *
Keresztnév *
Telefonszám *
Válassz kezdés időpontot
Fizetési mód *
Számlázási név
Irányítószám
Cím (utca házszám)
Ország
Város
Cégnév
Adószám

* Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Are you interested, but have a few questions?​

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

Please select form to show
By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.

Szeretnék értesülni a következő elérhető tanfolyam időpontjáról.​

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Érdekel, de van néhány kérdésem.

Add meg elérhetőségedet és hamarosan jelentkezünk további információkkal a képzéssel kapcsolatosan.

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Are you interested, but have a few questions?​

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

Please select form to show
By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.

Enroll Now!

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

First Name *
Email *
Last Name *
Phone number *
Choose starting date
Payment Method *
Billing Name
ZIP
Address
Country
City
Company
TAX Number

* By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.