Egy korábbi webináriumunk alkalmával három iOS fejlesztő volt a vendégünk, akik három különböző területről érkezve kötelezték el magukat a világ egyik legnépszerűbb mobil technológiája mellett. A beszélgetés során többek között arról is faggattuk őket, mi volt az iOS legmegnyerőbb tulajdonsága, hogyan néz ki egy átlagos projekt felépítése és milyen kihívásokat jelent a fejlesztők számára, illetve, hogy mit érdemes tudnia annak, aki saját alkalmazást szeretne feltenni az AppStore-ba.
Vendégeink voltak:
Orosz Blanka szabadidejében kezdett el az iOS fejlesztéssel foglalkozni. Jelenleg a TIER piacvezető mikromobilitási vállalatnál dolgozik medior iOS fejlesztőként, ahol biciklik, scooterek és elektromos mopedek iOS applikációjával foglalkoznak.
Hódi Zsuzsa pár hónappal első gyermeke születése után kezdett el egy online Android tanfolyamot, aminek köszönhetően a programozás szerelmese lett. Ezután elvégzett egy informatika Bsc-t és most pedig iOS fejlesztőként dolgozik a Codejar-nál változatos projekteken.
Hidegkuti Zoltán 2015-ben kezdett el C#-al foglalkozni, ami után évekig dolgozott IT architectként, de nem igazán fogta meg ez a terület. Később egy youtube videó tolta el őt az iOS fejlesztés irányába, ami annyira megragadta, hogy szabadidejében kezdett iOS-szel foglalkozni, most pedig egy hongkongi céggel együtt dolgozva készít alkalmazásokat.
Ha kíváncsi vagy a teljes beszélgetésre a lenti videóra kattintva youtube csatornánkon visszanézheted, de ha csak néhány perced van, egy rövid összefoglalót olvashatsz belőle az alábbiakban.
Miért épp az iOS fejlesztés?
Az Apple által 2007-ben piacra dobott iPhone egyedi operációs rendszere, az iOS mára az okostelefonok világán kívül kiterjedt a különböző okos eszközök, például karórák és tabletek piacára is. A technológiák összemosódásával azonban az a fejlesztő, aki elsajátította a telefonos alkalmazások készítéséhez szükséges tudást, a macOS, tvOS és iPadOS rendszereken is kiismeri magát, illetve elérhetővé teheti applikációit. Az elérhető jelentős felhasználói réteg és a technológia sokszínűsége mellett azonban más is közrejátszott abban, hogy vendégeink az iOS fejlesztést választották.
“Nekem az iOS fejlesztés, illetve önmagában a mobilfejlesztés egy kicsit jobban megfogható mint bármelyik másik terület, mert egy olyan eszközről beszélünk, ami mindig ott van mellettem. Ismerem azokat a felhasználói igényeket, amiknek meg kell felelni, hogy egy alkalmazást sikerre lehessen vinni. Számomra sokkal nagyobb élményt nyújt egy ilyen alkalmazás fejlesztése“ – mondta Hidegkúti Zoltán, aki a webinárium idején egy nemzetközi csapat tagjaként egy hongkongi híroldal számára készített telefonos applikációt.
Állítását Orosz Blanka, a TIER medior iOS fejlesztője is alátámasztotta, aki egyetemistaként Java és backend irányba mozgott, amíg a szakdolgozata készítése közben meg nem ismerkedett az iOS-el. “Azt láttam, hogy jóval látványosabb, ha az ember mobilra fejleszt, sokkal kézzelfoghatóbb az eredménye annak, hogy megírsz egy képernyőt és rögtön látod, ahogy lebildeled.”
Webináriumunk harmadik vendége a programozás egy harmadik területéről érkezett az iOS fejlesztéshez. Hódi Zsuzsa eredetileg Androiddal kezdett el foglalkozni, ám amikor gyermeke születése után munkát keresett csak iOS-es pozíciók voltak, így tulajdonképpen egy véletlennek köszönheti az irányváltást, amit azonban azóta sem bánt meg.
Három vendégünkben tehát egyaránt közös, hogy kipróbálták az IT és a programozás más-más területeit mielőtt belevágtak volna iOS fejlesztői karrierjükbe. Az itt tapasztalt sikerélményeket azonban máshol nem sikerült ilyen mértékben megélniük.
Ha szeretnél te is megismerkedni az iOS fejlesztéssel, a BME-vel közös képzéseinken a saját időbeosztásod szerint, mégis oktatói mentoráció mellett megteheted. A SwiftUI használatába már 2 hét alatt belekóstolhatsz alapozó kurzusunkon, ha pedig jobban is elmélyülnél a technológiában, 15 hetes átfogó intenzív alapképzésünkön minden szükséges alapismeretet megszerezhetsz.
Projektek iOS fejlesztőként
iOS fejlesztőként változatos és kihívásokkal teli projektekben is részt vehetünk attól függően, hogy saját alkalmazást fejlesztünk-e, szabadúszóként, egy startup, vagy épp egy nagyvállalat alkalmazottjaként dolgozunk-e. Vendégeink azonban mind egyetértettek abban, hogy a tanulási folyamatban fontos a mentor, egy senior fejlesztő szerepe, akitől szabadon kérdezhetünk és kérhetünk segítséget, amíg bizonytalanok vagyunk.
Ezt leszámítva a projektek felépítésének többsége négy fontos tényezőtől is függ. Ezek a komplexitás, a biztonság, a megrendelői igények és a dizájn, amelyek befolyásolhatják a projekt hosszát, a fejlesztői, grafikusi, tesztelői, vagy IT security szakértői feladatokat és hatással lehetnek a projekt menedzsmentjére is.
Manapság leginkább az agilis módszer elterjedt, aminek köszönhetően rendszeres a kapcsolat a megrendelő és a fejlesztői csapat között. Az összekötést a projektmenedzser végzi, aki egyfajta fordítóként is üzemel. Ezáltal kisebb a félreértések és hibák lehetősége, végső soron pedig könnyebb elérni azt a célt, amit a megrendelő szeretne.
Vendégeink a vízesés modellt is használták már korábban, viszont mindannyian megerősítették, hogy ez az utóbbi években egyre inkább elhalványodott az agilis mellett. A vízesés az elemzés, tervezés, felépítés, tesztelés, telepítés, karbantartás lineáris szakaszaira bontja a projektet. Mivel jóval kevesebb a kommunikáció a fejlesztők és a megrendelő között azonban nagyobb a félreértések lehetősége, így több időt vehetnek igénybe a hibajavítások is.
Fokozza a projektek komplexitását az általában vállalati környezetben megjelenő UX/UI designer, vagy grafikus bevonása, míg a freelancereknek maguknak kell egyfajta szépérzéket kifejleszteniük arra, hogy applikációjuk esztétikus és felhasználóbarát legyen.
Itt fel is merül a kérdés, hogy mit tehetünk, ha saját applikációt publikálnánk az AppStore-ban?
Mikor lesz sikeres egy iOS app?
Hódi Zsuzsa, aki maga is dolgozik egy saját alkalmazáson rávilágított arra, hogy az applikáció megjelenésén, felhasználóbarátságán, funkcióin és gyorsaságán túl sok múlik a marketingjén is. Tehát az, hogy valami felkerül az app store-ba még nem biztos, hogy az emberek elkezdik majd használni.
Ez egy saját projekt esetén akár nehézséget is jelenthet, hiszen nem állnak rendelkezésünkre óriási anyagi források az alkalmazásunk népszerűsítésére. Nem reménytelen azonban a helyzet.
“Ha egy saját ötletről beszélünk, például írunk egy alkalmazást, nyilván nincs olyan nagy tőke mögötte. Szerintem két dolog fontos. Az egyik, hogy egy piaci rést próbáljunk találni, a másik, hogy kreatív legyen és ne valami olyan szegmensbe próbáljunk betörni, ahol már dollármilliárdos cégek vannak” – adott egy jó tanácsot Hidegkuti zoltán azoknak a fejlesztőknek, akik önállóan szeretnének betörni az AppStore-ba applikációjukkal.
Ha kíváncsi vagy vendégeink tapasztalataira a munkaerőpiacon, illetve további hasznos tanácsokat hallanál az iOS fejlesztéssel, teszteléssel és megvalósítással kapcsolatban, érdemes visszanézni webináriumunkat. Ha pedig szívesen elsajátítanád az önálló fejlesztéshez szükséges tudást, látogass el honlapunkra és tanulj közvetlenül a BME oktatójától!