Az utóbbi évek számos változást hoztak a programozás területén is. Habár már korábban sem volt ritka, hogy külsős fejlesztők is részt vegyenek egy-egy projektben, vagy épp nemzetközi csapatok dolgozzanak együtt, most három junior Java fejlesztőt kérdeztünk róla, hogyan látják a szakmát, hogyan tanulnak és mely nyelvekkel egészítik ki Java tudásukat.
Webináriumunk vendége volt Borsy Béla, aki egy nemzetközi vállalat magyarországi leányvállalatánál dolgozik, valamint Takács Bence és Horváth Dávid, akik az AutSoft Zrt. junior Java fejlesztőiként csatlakoztak hozzánk.
Ha kíváncsi vagy a teljes beszélgetésre és szívesen megtudnád azt is, miért épp a Java-ra esett a választásuk, vagy milyen projektmenedzsment módszereket használnak munkájuk során, a lenti videóban visszanézheted a teljes beszélgetést.
“Tanulás szempontjából a Java mindenképpen egy jó kiindulópont”
A fenti mondat Borsy Bélától hangzott el webináriumunk során, aki az Msc végzése mellett már az Autsoft Zrt. junior Java fejlesztőjeként dolgozik és folyamatosan keresi azokat a lehetőségeket, amikkel bővítheti tudását. Vendégeinkkel így sorra vettük azokat a nyelveket, amelyeket könnyebb elsajátítani Java elősimerettel, vagy amelyek segítik a Java tanulást, ha már ismerjük őket.
“Az elején az a fontos, hogy a programozás gondolkodásmódját el lehessen sajátítani, utána bármilyen programnyelvet hozzá lehet tanulni” – tanácsolta Takács Bence.
Azok számára, akik még nem rendelkeznek fejlesztői előismeretekkel ezért érdemes például egy rövid, de átfogó képzés keretében a választott programozási nyelven túl a fejlesztői gondolkodásmódot is elsajátítani. Ha ebbe önállóan vágunk bele nem biztos, hogy egyszerű dolgunk lesz, sok junior dolgozik ezért csapatban, hogy senior fejlesztő segítségét kérhesse, ha szüksége van rá.
15 órás online Java alapozó képzésünkön is elsajátíthatod ezt a programozói gondolkodásmódot. Átfogó tananyag és rendszeres gyakorlati feladatok mellett a Nokia senior szoftvermérnökével.
“Mindig amit ismersz, annak a deltáját kell összehozni a tanulási fázisban. A legtöbb programozási nyelvben vannak elágazások stb. ezeket már ismered, akkor ezeket nem nagyon kell megtanulni, max hogyha nagyon más a szintaxis. De egyébként a Java meg a JavaScript évről évre egyre jobban hasonlít egymásra, szóval azt mondanám, hogy aki most tanul JavaScript után Java-ul vagy fordítva annak szerencséje is van.”
“Az elmúlt években még Kotlinnal foglalkoztam. Kezdetben még az Android fejlesztés miatt, majd backend fejlesztésre. Egyébként nagyon jól lehet használni a Kotlint is backend fejlesztésre és egyébként a Java-val nagy kompatibilitása van és nagyon sok dolgot sokkal egyszerűbben meg lehet benne oldani, ami a Java-val körülményesebb. A Java után szerintem ez egy viszonylag könnyen tanulható és egyre népszerűbb nyelv.” – Horváth Dávid
Ha ezeket a nyelveket ismered, a Javat is könnyen elsajátíthatod:
- JavaScript,
- Kotlin,
- Groovy,
- Scala.
Távoli munkavégzés junior Java fejlesztőként
Az utóbbi évek egyik legnagyobb változása a távoli munkavégzés arányának megnövekedése. Ha most vágunk bele egy új technológia elsajátításába ez akár nehézségeket is jelenthet, hiszen nincs állandó személyes kapcsolat a kollégákkal.
Vendégeink azonban arról számoltak be, hogy az ő munkájukat Jave fejlesztőként nem befolyásolta ez a változtatás. Egyesek számára még hatékonyabb is lehet, mint a hagyományos irodai munkavégzés.
“Szerintem ez majdnem hasonló hatásfokkal tud működni mint az irodai munkavégzés. Talán a kommunikáció egy kicsit lassabb. Most tényleg csak úgy tudod elérni a másikat, ha írsz neki. Aztán az egy dolog, hogy most gép előtt van-e, látja-e, mennyire van benne a munkában, így egy kicsit nehezebb elérni a kollégákat, de ezen kívül szerintem ez teljesen jól tud működni a mi szakmánkban” – mesélte Horváth Dávid, akinek az állítását rögtön alátámasztotta Takács Bence is, aki annyival még kiegészítette, hogy az, hogy az irodai vagy az otthoni munkavégzés-e a jobb, általában teljesen az adott személytől függ.
“Igen, szerintem is a programozásban meg a programozók között az aszinkron üzenetváltások működnek. Nem is veszik egyébként sokan jó néven, ha munka közben el van mélyülve valaki a programozásban, ami még akár nehéz is, hogy ha olyankor 5-10 percenként megzavarják egy kérdéssel.”
Hogyan fejleszthetjük magunkat junior Java fejlesztőként?
A programozás területén az állandó tanulás és folyamatos fejlődésre való igény elengedhetetlen, juniorként azonban különösen fontos, hogy aktívan akarjunk tanulni. Erre ideális lehetőséget biztosíthat egy projekt, amin csapat szinten dolgozunk senior fejlesztők felügyelete alatt, ha szabadidőnkben kódolunk, vagy épp részt veszünk egy tanfolyamon a témában.
A BME által minőségbiztosított 12 hetes intenzív Java képzésünk hallgatói például már a tanfolyam alatt elsajátíthatják az önálló fejlesztéshez szükséges tudást és lépéseket, amiket három alkalmazás elkészítésén keresztül még a vizsgafeladat előtt ki is próbálhatnak. Az itt megszerzett átfogó tudással akár junior Java fejlesztő pozíciókat is megpályázhatsz.
Amennyiben pedig átfogó tanulási útvonalon szeretnél végighaladni az alapoktól kezdve, akkor az alábbi kedvezményes csomagunkat ajánlanám figyelmedbe.
De munka közben is számos lehetőség van a tanulásra. Sőt, junior Java fejlesztőként jó eséllyel találkozhatunk olyan feladatokkal, amik megoldása ismeretlen, vagy utánajárást igényel.
“Aki a pályája elején van, arra minden percben ragad a tudás. Én azt érzem magamon legalábbis, hogy nagyon sokat tanulok akár minden nap. De ez a tanulásra fogékonyság szerintem folyamatosan jelen van az évek alatt“ – mondta Borsy Béla, aki az AutSoft Zrt-nél változatos projektekben vesz részt juniorként is.
Ha szeretnél többet megtudni a Java technológiáról, vagy további lehetőségeidről fejlesztőként, látogass el Youtube csatortnánkra, ahol további hasznos tartalmakat, iparági beszélgetéseket és előadásokat találhatsz!